Skarbowo.pl

Pytania i odpowiedzi użytkowników na tematy podatkowe

Pytanie

Ilość pytań: 4315

Ilość odpowiedzi: 3173

Zatrudnienie członka rodziny

1 odpowiedzi

Czy istnieje konieczność zatrudnienia członka rodziny w sklepie spożywczym? Sklep jest na ojca - pracuje w nim ojciec, jego żona i córka. Czy trzeba kogoś z nich zatrudnić? Zwłaszcza córkę niemieszkającą z rodzicami? Czy ZUS może ukarać za niezatrudnienie takich osób?

Autor: Gość w Składki ZUS-owskie (08-12-2011 godz.10:55 )

Najlepsza odpowiedź

Wypadałoby podpisac jakąś umowe z takimi osobami, choć w praktyce często spotyka się świadczenie pomocy przy prowadzeniu działalności gosp. przez np. małzonka bez umowy. Jeśli za tę pomocą nie jest wypłacane wynagrodzenie (szczególnie córce, która nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym), to trzeba pamiętać, że istnieje możliwość wspołpracy bez wynagrodzenia - taką możliwość daje podpisanie umowy zlecenia (umowa o pracę zawsze jest odpłatna). W przypadku jednak żony, która zapewne pozostaje z Panem we wspólnym gospodarstwie domowym, powinien Pan ją zgłisć do ZUS jako osobę współpracującą (bez względu na to czy podpisze Pan z nią jakakolwiek umowę, w tym o pracę). Osoba współpracująca podlega składkom społecznym i zdrowotnym na takich samych zasadach jak przedsiębiorca, z tym, że nie dotyczą jej preferencyjne zasady oskładkowania.

Odpowiedział: magdmi (22-02-2012 godz.15:59 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +10 -12

Dodaj odpowiedź

Zaloguj
Opcje pytania: Zgłoś naruszenie

Inni internauci szukali:

W serwisie Skarbowo.pl często szukano wyrażenia: Rozlicznie za dziecko. Sprawy podatkowe oraz skarbowe poruszano często w kategorii: Rozliczenia małżeńskie oraz wśród słów kluczowych takich jak: mp, inne źródła, nieletni rodzic.